Asansör İşletme, Bakım Ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği

30.06.2015 – 24 Haziran 2015 Tarihli Resmi Gazete’de Asansör İşletme, Bakım Ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği Yayınlandı.

Yönetmelikle, asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak amacıyla bakım ve periyodik kontrol esasları yeniden düzenlendi. Mevcut asansörlerin iyileştirilmesi, denetimi, garanti ve satış sonrası hizmet şartları ile uyulması gereken kurallar belirlendi.

KIRMIZI ETİKETLİ ASANSÖRLER KULLANILAMAYACAK

Periyodik kontrol sonuçları “kusursuz”, “hafif kusurlu”, “kusurlu” ve “güvensiz” olmak üzere dört grupta değerlendirilecek.

Kusursuz olarak tanımlanan asansöre, periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından YEŞİL renkli, hafif kusurlu olarak tanımlanan asansöre, MAVİ renkli, kusurlu olarak tanımlanan asansöre SARI renkli, güvensiz olarak tanımlanan asansöre KIRMIZI renkli bilgi etiketi iliştirilir.

Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanır.

Güvenli hale getirilmediği belirlenen kırmızı etiketli asansör, ilgili belediye tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir. Asansörün 30 gün içerisinde güvenli hale getirilmeden çalıştırılmasından doğabilecek can ve mal kaybından bina sorumlusu mesuldür.

Kusurlu olarak tanımlanan ve sarı renkli bilgi etiket iliştirilmiş olan asansördeki uygunsuzlukların en fazla altmış gün içerisinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Belirlenen sürede güvenli hale getirilmeyen asansör belediye tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir, kullanılması engellenir.

Mavi renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansörde belirlenen uygunsuzlukların bir sonraki periyodik kontrole kadar giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır.

HER ASANSÖRE BİR KİMLİK NUMARASI VERİLECEK

Asansör Eylem Planının en önemli hedeflerinden biri olan her asansöre tek bir kimlik numarası verilmesi ve tüm işlemlerin bu numara üzerinden takip edilmesi uygulaması hayata geçiyor.

A tipi muayene kuruluşu tarafından periyodik kontrol aşamasında her bir asansör için oluşturulan asansör kimlik numarası alüminyum esaslı yapıştırma etiketi şeklinde tanımlanarak asansör kabinine kolayca sökülemeyecek ve silinemeyecek şekilde iliştirilecek.

Ulusal Adres Veri Tabanı esas alınarak oluşturulacak olan asansör kimlik numarası sayesinde Bakanlık tüm işlemler anlık olarak bu numara üzerinden takip edilebilecek, asansördeki bakım, onarım, revizyon ve periyodik kontrol gibi her türlü işlem elektronik ortamda izlenecek.

ASANSÖR KAYIT DEFTERİ TUTULACAK

Asansör kayıt defterine asansörün teknik özellikleri, hizmete alındığı tarih, asansör kimlik numarası, periyodik kontrol sonuçlarının ve kazaları kaydedileceği asansör kayıt defteri tutulması zorunlu hale getiriliyor.

Söz konusu asansörü piyasaya arz eden asansör monte eden tarafından temin edilerek bina sorumlusuna teslim edilecek.

Asansör kayıt defterinin bitmesi durumunda, yeni defter bakım sözleşmesi imzalayan asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından temin edilecek. Biten kayıt defteri, bina sorumlusu tarafından asansörün kullanım ömrü boyunca muhafaza edilmesi gerekiyor.
ACİL DURUMLARDA KURTARMA ÇALIŞMASI İÇİN EĞİTİMLİ KİŞİLER OLMASI ZORUNLULUK HALİNE GETİRİLDİ

iki kişiden az olmamak üzere asansör sayısını dikkate alarak bina sorumlusunun belirleyeceği sayıda kişiye acil durumlarda kurtarma çalışması konusunda eğitim verilmesi gerekiyor. Verilen bu eğitim bir tutanakla kayıt altına alınmalı ve saklanmalıdır. Bina sorumlusu, eğitim alan kişilerin değişmesi halinde yeni görevlilere eğitim verilmesini sağlaması gerekiyor. Kurtarma talimatı hazırlanacak ve kurtarma çalışmasını yapacak olanların kolaylıkla görebilecekleri yerlere asılmalı veya uygun yerlerde saklanmalıdır. Eğitimler asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından verilecek.
TÜM ASANSÖRLERE TESCİL İŞLEMİ YAPILACAK MI?

Yeni asansörler piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla otuz gün içerisinde asansör monte eden tarafından bir defaya mahsus olmak üzere tescil edilmesi zorunluluğu getiriliyor.

Asansör monte eden, tescil işlemlerini yürütmek zorunda ancak ilk periyodik kontrol raporu asansörü yaptıran tarafça alınması ve asansörü monte edene verilmesi gerekir.

İlk periyodik kontrolde yeşil bilgi etiketi alınmak durumundadır aksi takdirde asansör tescil işlemleri olumsuz sonuçlanacaktır. Tescili işlemlerinin olumlu olması durumunda onaylı tescil belgesi tescil işlemlerini yürütmekte sorumlu tutulan asansör monte edene teslim edilecek.

Mevcut asansörün tescilinde ise bina sorumlusu yeşil etiket almış asansörün periyodik kontrol raporuyla ilgili idareye 30 gün içerisinde başvurarak tescil işlemlerini yürütmekle görevlendiriliyor. Mevcut asansörün tescil belgesi düzenlendiğinde bina sorumlusuna teslim edilecek.
BİNA SORUMLULARINA YÜKÜMLÜLÜK GETİRİYOR MU?

Yaşanan kaza ve problemleri en aza indirmek amacıyla bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumlu.

Bina sorumlusu, asansörün sürekli olarak çalıştırılmasını sağlamak ve asansörle ilgili herhangi bir tehlikeli durumu asansörü monte eden veya onun yetkili servisine ileterek, gerekli müdahale yapılana kadar gerekli güvenlik tedbirlerini almakla yükümlü tutuluyor.
PERİYODİK KONTROLLER NASIL YAPILACAK?

Asansörlerin periyodik kontrolü Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve ilgili Belediye ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılıyor.

Asansörlerin periyodik kontrolü, yılda bir defa asansörün bakımını üstlenen asansör monte edenin veya onun yetkili servisinin nezaretinde gerçekleştirilecek. A tipi muayene kuruluşunca tanzim edilen rapor ilgili belediyeye, asansör monte edene veya yetkili servisine ve bina sorumlusuna iletecek.
CEZAİ YAPTIRIMLAR VAR MI?

Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden asansör monte eden veya onun yetkili servisine, A tipi muayene kuruluşuna ve bina sorumlusuna veya kat maliklerine 1705 Sayılı Kanunun 6’ncı maddesine göre idari para cezası uygulanacak.

Garanti belgesi ve tescil ile ilgili şartları sağlamayan asansör monte edene 4703 Sayılı Kanunun 12’nci maddesine göre, satış sonrası hizmetlere ilişkin şartların sağlanmaması halinde 1705 Sayılı Kanunun 6’ncı maddesine göre idari para cezası uygulanacak.

Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden A tipi muayene kuruluşunun yetkisi Bakanlığımız tarafından geçici olarak durdurulur veya iptal edilir ve/veya idari para cezası uygulanır.”

 • ANLchoco
 • avcilar-belediye
 • beyas
 • sultangazi
 • saglik_bakanligi-1_500x364-500x364
 • sadi-500x364
 • ytu
 • ugur-500x364
 • startv
 • SABAH-GAZETESI-500x364
 • olimpiyat
 • NTV-500x364
 • METRO-TURIZM-500x364
 • medicalpark_logo2
 • kizilay-500x364
 • IKEA-500x364
 • evkur-logo-500x364
 • dogus-logo-500x364
 • DHL-500x364
 • defacto-500x364
REFERANSLARIMIZ    
İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ...

DEVAMI
İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ve Güven...

DEVAMI
Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığ...

DEVAMI
HİZMETLERİMİZ


Teklif Al