Isınan Havalarda Sıcak Çarpmalarına Dikkat

Screenshot_2

Isınan Havalarda Sıcak Çarpmalarına Dikkat

Kış aylarını geride bıraktık. Sıcak yaz günleri geldi çattı. Çalışanların aşırı sıcak havalarda rahat çalışabilmeleri için işverenlerin bazı önlemleri dikkate alması gerekiyor. Sıcak çarpmalarında erken önlem alınmaması halinde ölüm oranları yüzde 80’e çıkıyor. Bu nedenle sıcak yaz aylarında sıcak çarpmasına dikkat etmek gerekiyor. Sıcak çarpması aynı zamanda güneş çarpması olarak da biliniyor. Bunun mutlaka güneşe maruz kalarak olması gerekmez. Bu olay vücudun kendini yeteri kadar soğutamayacağı bir ortama maruz kalmasıyla olur. Sonuç olarak vücut sıcaklığı yükselir ve ısı düzenleyici mekanizmanın tamamen bozulduğu noktaya erişilir. Bundan sonra vücut sıcaklığı süratle yükselir.

Sıcak çarpmasında erken dönemde yoğun terleme, halsizlik, ağız kuruluğu ve susama, kas krampları, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, soğuk ve terli bir cilt ile beraber idrar koyulaşması görülür.

Daha ileri aşamalarda ateş, anormal davranışlar, bilinç bulanması, kuru-sıcak ve kırmızı cilt, hızlı ve yüzeysel solunum ve en sonunda bilincin tamamen kaybı gelişir.

Sıcak çarpmasında erken önlem alınmazsa yüzde 80’lere kadar varan ölüm olayları görülebilir. Böyle bir durum saptandığında ilk yapılacak iş hastanın serin bir yere alınarak ambulans çağrılmasıdır. Bulantı ve kusması olmayan hafif sıcak çarpmalarında su verilebilir. Fakat bulantı ve kusması olan, bilinci yerinde olmayanlara kesinlikle ağızdan herhangi bir şey verilmemelidir. Hastanın vücuduna soğuk su serperek, ıslak havlu veya örtüler konularak vücut ısısı düşürülebilir. Ateş düşürücüler, tuz tabletleri, alkollü ve kafeinli içecekler kesinlikle verilmemeli, hastanın vücudu alkol gibi maddelerle ovulmamalıdır.

 

Isı krampları bu yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kalmanın sonucu olur ve özellikle bir ağırlık baskısıyla birlikte ve fazlaca su ve vücudun nem kaybı ile olur.

Endüstride daha çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmaktan sorunlar doğar. Vücut kendi metabolik sistemi ile sürekli olarak ısı üretir. İnsan vücudu 35°C – 38°C aralığında sağlıklı çalışır. Bu dar sıcaklık aralığı az bir ısı artışında insan vücuduna zarar vermeye başlar. Isının üretilir üretilmez kaybedilmesi gerekir ki vücut fonksiyonunu etkin ve iyi bir şekilde yapabilsin. Vücuttaki çok hassas ve çok hızlı hareket edebilir bir dizi termostatik araçtır aynı zamanda sıcaklık düzenleyici sistemin hızını kontrol eder. Terleme en önemli sıcaklık düzenleyici ve ısı kaybedici sistemdir. Dinlenen ve stres altında olmayan bir insanda terleme hızı yaklaşık (~ )günde bir litredir. Bu oluşur oluşmaz kaybolur. Ağır işin stresi altında veya yüksek sıcaklıkta terleme hızı 4 saat’ de 4 litreye yükselir. Ayrıca günde 10 – 12 gram tuz su ile birlikte kaybolur.

 

Hava sıcaklığı optimal değerden dayanılabilir en yüksek değere doğru yükseldikçe ortaya çıkabilecek bozukluklar aşağıdaki şekilde gösterilebilir:

 

20°C Optimal sıcaklık ( çalışma kapasitesi tam)

↓ Bıkkınlık

↓ Tez kızarlık

↓ Dikkatsizlik

Bağıl Hata sayısında artış

Düşünsel çalışmada randıman düşüklüğü

% Beceri isteyen işlerde randıman düşüklüğü

50 İş kazası sayısında artış

↓ Ağır fiziksel işlerde randıman düşüklüğü

↓ Vücutta su ve asit baz dengesinin bozulması

↓ Kan dolaşımının zorlanması

↓ Yüksek düzeyde yorgunluk

35 – 40°C Dayanılabilir en yüksek sıcaklıktır.

 

 

 

İşyerinin dayanılabilir sıcaklıkların üzerine çıkmaması için ve ideal sıcaklığı sağlamak için  çalışma ortamlarının iklimlendirilmesi, çalışma kıyafetlerinin rahat, ince ve ısı tutmayan cinsten seçilmesi gerekir.. Ayrıca dış ortamda çalışan personelin, ağır işlerinin serin zamanlara kaydırmasının sağlanması gerekir.

Güneş ışınlarına direkt maruz kalınması, kaybedilen sıvının yerine konulmaması, bulunulan ortamın aşırı sıcak ve hava akımsız olması, kalın ve sentetik kıyafetler gibi nedenlerin sıcak çarpmasına yol açan temel faktörlerdir. Sıcak çarpmasında tüm vücut sistemlerinin olumsuz etkilenir.

İşverene Uyarılar

Sıcak havalarda iş hayatında isteksizlik, çabuk yorulma, sinirlilik hali, dikkatin çabuk dağılması, hata sıklığının artması gibi olumsuzluklar görülüralınabilecekönlemler  şöyle sıralanabilir:

-Çalışma ortamı iklimlendirilmeli edilmeli ve iklimlendirme olmayan bölgelerde hava akımı sağlanmalıdır. Çalışılan bölgeye direkt güneş ışınlarının gelmesi engellenmelidir.

– Çalışma kıyafetleri rahat ince ve ısı tutmayan nitelikte olmalı, sentetik kıyafetler giyilmemelidir.

– Günlük sıvı tüketimi artırılmalı, kişiler susama hissi olmadan su içmeye teşvik edilmelidir.

– Yaşlı çalışanlar ve hamileler izlenmeli ve gerekirse çalışma tempoları düşürülmelidir.

– Hipertansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı, tiroid bezinin fazla çalışması gibi metabolik hastalığı olanlar, astımlılar ve diğer kronik hastaların tedavileri gözden geçirilmeli ve doktorlarıyla bağlantı kurmaları, kullandıkları ilaçları gözden geçirmeleri istenmelidir.

– Yemek verilen iş yerlerinde hafif, sindirimi kolay, mevsime uygun menüler hazırlanmalıdır.

– Ulaşım hizmeti veren iş yerleri klimalı araçlar kullanmalı ve ulaşım saatlerini trafik yoğunluğuna göre ayarlamalıdır.

– Dış ortamlarda çalışan personelin daha serin saatlerde çalışması sağlanmalı, ağır işler mümkün olduğunca daha az sıcak günlere kaydırılmalıdır.

Sıcak havalar, tüm yaşamı olumsuz yönde etkilerken; ofis çalışanları da bu olumsuz hava şartlarında sağlıklarına dikkat etmelidir.

Yapılan işlere göre çalışma ortamı sıcaklıkları

Faaliyetin şekliHava sıcaklığı (%50 nem seviyesinde )

Oturarak yapılan hafif el işleri……………………………………. 20 C

Oturarak yapılan hafif kol ve el işleri………………………….. 20 C

Ayakta yapılan ağır kol işleri…………………………………….. 17 C

Çok ağır İşler ………………………………………………………… 15-16 C

Bunların yanı sıra rahatlık bölgeleri dış sıcaklığa bağlı olarak da değişeceği için, işyerinin sıcaklığı ve bağıl nemi ayarlanırken dış hava sıcaklığının da göz önünde bulundurulması, aşırı ısı farkları oluşmamasına dikkat edilmesi gereklidir.

Dış sıcaklığın yüksek bulunduğu bir yerde oturarak yapılan bir iş için rahatlık bölgeleri.

Dış sıcaklık (°C ) 20 24 28        32        35

Uygun çalışma yeri sıcaklığı (°C ) 20 22             24        26        27.5

Bağıl nem (%) 75          65       57       50        45

 

 • ANLchoco
 • avcilar-belediye
 • beyas
 • sultangazi
 • saglik_bakanligi-1_500x364-500x364
 • sadi-500x364
 • ytu
 • ugur-500x364
 • startv
 • SABAH-GAZETESI-500x364
 • olimpiyat
 • NTV-500x364
 • METRO-TURIZM-500x364
 • medicalpark_logo2
 • kizilay-500x364
 • IKEA-500x364
 • evkur-logo-500x364
 • dogus-logo-500x364
 • DHL-500x364
 • defacto-500x364
REFERANSLARIMIZ    
İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ...

DEVAMI
İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ve Güven...

DEVAMI
Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığ...

DEVAMI
HİZMETLERİMİZ


Teklif Al