divider


OCAK 2014 YAYINI

Faaliyetlerimiz

Uzaktan ve Örgün İSG Eğitimleri
İSG Profesyonelleri İstihdamı
Risk Analizi ve Değerlendirmesi
Endüstri ve Örgüt Psikolojisi
Acil Durum Plan/Proje/Tatbikat
Periyodik Teknik Kontroller
İşyeri İç Ortam Ölçümleri

UZMANİŞ ŞİRKETLER GRUBU, 8 yıldır İş Sağlığı ve Güvenliği alanında İSG ile ilgili tüm konularda hizmet vererek, bu doğrultuda faaliyetlerine devam eden ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği alanında söz sahibi olan bir kuruluştur.

Başta sanayi işletmeleri olmak üzere sektörlerinde öncü kuruluşlara hizmet veren Uzmaniş OSGB, sizlere en iyi hizmeti vermek adına çalışmalarına devam etmektedir.

SEKTÖREL HABER

15 İLDE İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞININ 2014 YILI PROGRAMLI TEFTİŞ TANITIM TOPLANTILARI YAPILDI

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’na bağlı 5 Grup Başkanlığınca yürütülen toplantıda programlı teftişlere ilişkin olarak, Grup Başkanlıklarınca, 15 ilde tanıtım ve bilgilendirme toplantıları yapıldı.

Devamı...

İŞ MÜFETTİŞLERİ TARAFINDAN 2014 YILINDA TEFTİŞ EDİLECEK SEKTÖR VE İŞYERLERİ

İşin Yürütümü yönünden 2014 yılında uygulanacak programlı teftişler 55 ili kapsayacak olup, teftişler aşağıda belirtilen sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde yapılacaktır.

Devamı...

ÇALIŞMA SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İŞ MÜFETTİŞLERİN DENETİMLERDEN ÖNCE İŞYERLERİNİN BAŞLICA DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Çalışanların sağlıklarına zarar verebilecek durum ve şartlardan korumak, iş kazalarını en aza indirmek ve iş güvenliği bilincini ve kültürünü yaygınlaştırmanın amaçlandığı çalışmada müfettişler sahaya inerek sektör ve firmalara yönelik çat kapı denetimler yapıyor.

Devamı...

İSG GÜNDEM

LİKİT PETROL GAZI (LPG) ve DOĞALGAZ (CNG) BİLGİSİ

Günlük yaşamda sıkça kullandığımız LPG ve Doğalgaz hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Kullanırken dikkat edilmesi gerekleri biliyor ve uyguluyor muyuz? LPG ve Doğalgazın zehirleyici olamadığını biliyor muyuz?

Devamı...

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETİNİ DOĞRU OSGB DEN Mİ ALIYORSUNUZ?

Ülkemizde büyük umutlarla çıkarılan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının birçok maddesi 2013 başında yürürlüğe girdi ve 2014 e girdiğimiz bu günlerde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki tüm işyerlerine İSG Profesyonelleri (İSG Uzmanı, İşyeri Hekimi ve İşyeri Sağlık Personeli) ile çalışma zorunluluğu başladı.

Devamı...

SOSYAL KÖŞE

BULAŞICI HASTALIKLAR VE KORUNMA YOLLARI

Organizmada bir takım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla fizyoloji görevlerinin bozulması durumuna hastalık denir. Hastalığın mikrop yolu ile yayılan çeşidine ise bulaşıcı hastalık denir. Bulaşıcı hastalıklar, bulaşma yollarına göre 4 grupta incelenir.

Devamı...

KİŞİSEL HİJYEN

Hijyen bir sağlık bilimi olup, amacı sağlığın korunması ve sürdürülmesidir. Hijyen birçok alanı ilgilendirmektedir. Bu bölümde ise öncelikle kendi sağlığımızın korunmasını amaçlayarak Kişisel Hijyen konusu ve birçok enfeksiyonun oluşmasına sebep olması nedeniyle de öncelikle el temizliği ve ağız-diş temizliği üzerinde duracağız.

Devamı...

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNUN İŞVERENLERE GETİRDİĞİ BAZI YÜKÜMLÜLÜKLER

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda da 4857 sayılı İş Kanunu ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda olduğu gibi yasayla görevler verilmiş İSG profesyonellerine (işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı gibi) ya da asli görevleri yanında sağlık ve güvenlik açısından görevlendirilecek destek elemanlara (çalışan temsilcisi, destek eleman gibi)yetkiler, görevler, sorumluluklar verilmiştir.

Devamı...

İSG-KATİP GİRİŞ KILAVUZU VE İSG PROFESYONELLERİNİN SİSTEMDE ONAYLANMASI

ÇSGB İSG-Katip sistemine İSG Uzmanının hizmet sunduğu işletmeye tanımlanması için, işletme tarafından yapılması gerekli işlemler...

Devamı...

REFERANSLAR

Ayrıntılı ve sektörel referans listesi için tıklayınız...