SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK, CEZALARI VE YAPTIRIMLARI

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRm89_pdr6mAnRJCTt5VmaVKayE2tj4b_pYiLSolERHLcE0FEB1SGK, işyerlerinde sigortasız olarak işçi çalıştıran işletmeleri dikkatli bir şekilde inceliyor. Sigortasız çalıştırılan her işçi başına 5000 TL’den başlayan cezalar ve farklı yaptırımlarla karşı karşıya kalınılabilir.

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir? Ceza, işçinin çalışma süresi ile işletmenin niteliğine göre kademeli olarak değişebilir. Örneğin 1 işçi olarak baz alırsak; 1 yıl süre içinde bu işçi sigortasız çalıştırılınca işverene gelecek ceza yaklaşık olarak 21000 TL dir. Deneme süresi gibi bir şey öne sürebilir işveren fakat SGK kanunun da deneme süresi adı altında hiç bir şey yoktur. İş kanunu çerçevesinde 2-4 ay yada anlaşma halinde daha kısadır bu süre. Tabi birde mahkemeden ödenmeyen primler de ödetilebilir.

Sigortasız çalıştırılan işçi dava yolu ile hakkını aramak istediğinde bunu yazılı olarak kanıtlamak zorundadır. Bu yoksa görsel ile güvenlik kameraları bu da yoksa orada çalışan başka bir işçi yada işçilerin şahitliği yeterli olacaktır. Mahkemeler genelde sigortasız işçi tarafını tutmaktadır.

Kendi gönlü ile sigortasız olarak birini çalıştırdığınızı farzedin. Bu işçi işten çıkıp sizi şikayet etti ve sizde onun söylediği şekilde gönüllü olarak çalıştığını beyan etseniz hatta ispatlasanız bile ceza size gelecektir. Sigortasız işçi diye bir kavram yoktur. İşyerine giren herkesin sigortalı olması gerekmektedir.

Sigortasız işçi çalıştırmanın cezası nedir? Başlık olarak açıklayalım; Çalışma süreleri ve işyeri niteleiğine göre de bu cezalar artar.

– 1 yıl boyunca sigortasız olarak çalışan 1 işçi için; Bilanço esasına göre defter tutmakla yükümlü olan işletmelere 38 adet asgari ücret cezası ödetilir.

– 1 yıl boyunca sigortasız olarak çalışan 1 işçi için; Bilanço esasına defter tutmakla yükümlü olan işletmeler haricindeki diğer defterleri tutmakla yükümlü olan işletmelere 38 adet asgari ücret cezası ödetilir .

– 1 yıl boyunca sigortasız olarak çalışan işçi için; defter tutmakla yükümlü olmayan işletmelere 29 asgari ücret cezası ödetilir .

Ayrıca ücret bordrosunun olmamasın dan yada geçersiz olamasından dolayı; sigortasız işçiye ait kayıtların olmaması halinde ceza miktarı artar ve yasal defterin geçersiz olmasından dolayıda ceza artar .

Sigortasız işçi çalıştırmanın diğer cezaları da şunlardır?

– Sigortasız işçiye ait primleri ile birlikte gecikme cezalarını da ödersiniz.

– Her türlü teşvik primlerinden artık yararlanamazsınız.

– İş kazası ve meslek hastalığı var ise bunlar ile ilgili masrafları ödersiniz.

– Ayrıca iş ve meslek hastalıklarına bağlı olarak bağlanacak gelirleri ödersiniz.

Sigortasız işçi çalıştırmak ile ilgili cezalar bunlardır. Fazlası ile ilgili çok fazla yaptırım bulunmaktadır. Bu yüzden kar yapalım derken daha fazla zarar etmeyin ve ayrıca bunun vicdani bir sorumluluğu olduğunu unutmayın.

Bazı işverenler, emekliler için sigortalı işe giriş bildirgelerini vermekten kaçınmaktadırlar. Emekli kişiler, aldıkları maaş haricinde başka bir işte çalışıp, ikinci bir gelir elde etmek için çalışmaktadırlar. Bu yüzden işverenler daha az maliyetli olan emekli kişileri işe almak istemektedirler. Bazende emeklilerin böyle talepleri olabilmektedir. Fakat işverenler için bu durum risk oluşturmaktadır. İş kazası ve meslek hastalığına karşı savunmasız kalan işverenler, büyük bir risk altında kalmaktadırlar. 5510 sayılı Kanunun “İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortasından sağlanan haklar” başlıklı 16. maddesinde İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar şunlardır denilmektedir.

a. Sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneğinin verilmesi.

b. Sigortalıya sürekli iş göremezlik ödeneğinin verilmesi.

c. İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine, gelir bağlanması.

d. Gelir bağlanmış kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.

e. İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi.

Görüldüğü gibi emekli kişinin yapılmayan sigortası sebebiyle olabilecek bir olumsuz bir vakada hem sigortasız kişi hem de işveren için ciddi zararlar söz konusu olabilmektedir. İşverenin zamanında sigortalı işe giriş bildirgesini SGK’ya bildirmemesi eğer tespit edilirse; iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık halleri için doğacak ödemelerin tümünü SGK tarafından ödenmesinden sonra yapılacak masraflar ile gelir bağlanacaksa bu gelir işverene ödettirilir. Ayrıca idari para cezaları da işveren için ciddi bir yük getirmektedir.

Sigortasız işçinin iş kazası geçirme durumuna bir örnek verecek olursak;

Örnek 2: Tekstil Atölyesi işleten Hasan Bey, Forklift ustası 28 yaşındaki Mehmet Bey ile günde 8 saat çalışmak üzere aylık 1800 tl ücret karşılığında şifai olarak anlaşmışlardır. İşveren kişiye şimdi sigorta yapamayacağını 2 ay sonra sigorta yapma sözü vermiş. Mehmet Bey işe başladıktan 1 ay sonra işyerinde bulunan yük asansörü ile duvar arasına sıkışması sonucu kaza meydana gelmiş, Mehmet agır bir şekilde yaralanmış, yapılan uzun tedaviler sonrası meslekte kazanma gücünü yüzde 70 oranında kaybetmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan incelemede kazazedenin işyerinde bir aydan beri sigortasız şekilde çalıştığını, kaza olayının iş kazası olduğu tespit edilmiştir.

Meydana gelen olay sonrasında Mehmet Beyin hastane masrafları ile iş göremediği sürelere ait tüm ödenekler kurum tarafından karşılanacak ve meslekte kazanma gücünü %70 oranında kaybettiği için sürekli iş göremezlik geliri bağlanacaktır. Yapılan tüm masraflar ve hesaplanan peşin sermaye değeri, kusurlu olup olmadığına bakılmaksızın işveren Hasan beye ödettirilecektir. İşveren iş kazasının yanında sigortasız işçi çalıştırdığından dolayı idari para cezaları ile birlikte sigorta primlerini gecikme cezası ve zammı ile birlikte ödeyecektir. Kaza geçiren işçinin genç olması ve işinde usta olmasından dolayı kurum tarafından hesaplanacak peşin sermaye değeri çok fazla olacak işverenin katlanması güç bir maliyet olarak karşısına çıkacaktır. Ayrıca İşverenin iş kazası bildirimi yasal süresinde yapmamasından dolayı 2.156 tl idari para cezası uygulanacaktır.

İşverenin yukarıda belirttiğimiz maliyetlerle karşı karşıya kalmaması için yapması gereken tek şey çalıştırdığı işçinin sigorta bildirimini zamanında yapmak ve iş kazası bildirimini yasal süresinde bildirmektir. 

Kaynaklar: Gökhan Bedir/ E-Yaklaşım / Eylül 2013 / Sayı: 249 / anadoludabugun.com.tr

 • ANLchoco
 • avcilar-belediye
 • beyas
 • sultangazi
 • saglik_bakanligi-1_500x364-500x364
 • sadi-500x364
 • ytu
 • ugur-500x364
 • startv
 • SABAH-GAZETESI-500x364
 • olimpiyat
 • NTV-500x364
 • METRO-TURIZM-500x364
 • medicalpark_logo2
 • kizilay-500x364
 • IKEA-500x364
 • evkur-logo-500x364
 • dogus-logo-500x364
 • DHL-500x364
 • defacto-500x364
REFERANSLARIMIZ    
İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ...

DEVAMI
İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ve Güven...

DEVAMI
Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığ...

DEVAMI
HİZMETLERİMİZ


Teklif Al