Şişli’deki asansör kazasında 10 işçi hayatını kaybetti

asansorkazasi-jpg20140907043729

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şişli’deki inşaatın asansörünün zemine düşmesi sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Olayla ilgili geniş kapsamda soruşturma başlatıldı.
 İSTANBUL

Mecidiyeköy’deki eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine yapılan rezidans inşaatında asansör zemine düştü.

Kazanın meydana geldiği inşaat çevresinde güvenlik önlemi alan polis ekipleri, olay yerinde bekleyen işçi yakınlarını sakinleştirmeye çalışıyor. Olay yerinde bekletilen ambulanslarda görevli sağlık personeli de fenalaşan işçi yakınlarına müdahale ediyor.

10 işçi öldü

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şişli’deki bir inşaatın asansörünün düşmesi sonucu hayatını kaybeden işçilerin sayısının 10’a yükseldiğini belirtti.

Mecidiyeköy’de olayın yaşandığı inşaata gelen Vali Mutlu, incelemelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mutlu, hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Daha önceki açıklamasında hayatını kaybeden işçi sayısının artmasından endişe ettiğini söylediğini anımsatan Mutlu, şöyle devam etti:

“Olay mahallinde asansörün boşluğa düştüğü yerde de bizzat müşahade ettim ve bilgi aldım ve gördüm. Maalesef görünen hayatını kaybetmiş 3 kardeşimiz daha var. Dolayısıyla şu andaki sayımız; maalesef 10 olarak gözüküyor ama bu sayının artıp artmayacağı konusunda da net birşey söyleyemiyorum. Çünkü asansörün boşluktan düşmesiyle birlikte asansör boşluğuna inmiş ve o alanda yapılan bir çalışma. Çalışma bitirilebilmiş değil.”

Asansörün içinde hem hayatını kaybeden işçiler hem de yük bulunduğunu anlatan Mutlu, “Dolayısıyla yük ve işçilerin bir arada bulunduğu bir yerde, itfaiye ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. O nedenle, kesin rakamı şu anda verme imkanım yok ama asansörün içinden çıkarılan 7 kardeşimizle birlikte, şu anda çıkartılma çalışması süren 3 kardeşimiz itibarıyla 10 işçi şehidimiz var. Mekanları cennet olsun. Ailelerine sabırlar diliyorum. Çok büyük bir kayıp. Tabi olay yerinde yaralı söz konusu değil. Bu olay yerinden yaralı çıkmaz. Çıkarttığımız her kayıp maalesef hayatını kaybetmiş olarak çıkacaktır” diye konuştu.

Hayatını kaybeden işçileri sayısı netleşti

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, asansör kazasında hayatını kaybeden işçi sayısının 10 olarak netleştiğini bildirdi.

Mutlu, sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yayımladığı mesajda, “İş asansöründe hayatını kaybeden işçilerimizin tamamı hastaneye götürüldü. Kayıp sayımız kesin 10 olarak netleşti. Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.

Hayatını kaybeden işçilerin kimlikleri tespit edildi

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, Mecidiyeköy’deki eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerindeki inşaatta meydana gelen asansör kazasında hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve emekçilere başsağlığı dilendi.

Ölen işçilerin isimlerinin netleştiği belirtilen açıklamada, hayatını kaybeden işçilerin Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vahdet Biçer, Ferdi Kara ve Cengiz Bilgi olduğu bilgisi verildi.

“Güvenlik tedbirlerini sonuna kadar almak ve kayba hiçbir zaman fırsat vermemek lazım”

Mutlu, hayatını kaybeden işçilerin hakkı ve hukukuyla ilgili incelemelerin takipçisi olacağını belirterek, iş kazasında bir ihmal, bir mağduriyet ve sorumluluk varsa tespitini yapıp, ilgili işlemleri yapacağını dile getirdi.

“Olayın yaşandığı inşaat şirketinin yöneticilerinden kendisine herhangi bir bilgi iletilip iletilmediği” yönündeki soru üzerine Mutlu, “Şu ana kadar bana iletilen herhangi bir açıklama yok ama şunu söyleyeyim; Biz zaten bu açıklamaları, iş müfettişleri tarafından yapılacak incelemelerle ilgili olarak gerekli bütün açıklamaları yapacağız” ifadesini kullandı.

Vali Mutlu, “kaza” diye bir şeyin kabul edilmemesi gerektiğini belirterek, “Güvenlik tedbirlerini sonuna kadar almak ve bu tür mekanlarda kayba hiçbir zaman fırsat vermemek lazım. 32. kattan bir asansörün boşluğa düşmüş olması, içindeki işçi kardeşlerimizle ve yükle birlikte, elbetteki tedbirler noktasında nelerin eksik olduğunu çok ciddi bir şekilde sorgulamamızı icap ettiriyor ki bu sorgulama hakkıyla yapılacaktır” diye konuştu.

Vali Mutlu, “Asansörde kaç işçinin olduğuyla ilgili net bilgiye ulaşabildiniz mi?” sorusuna, ” O bilgiyi almaya çalıştım fakat o net bilgiyi bana veremediler. Zaten net bilgi vermiş olsalardı ben de net bir rakam verecektim. Dolayısıyla şu anda görünen üzerinden cevap verebiliyorum” yanıtını verdi.

İtfaiye ekiplerinin çalışmaları kısa süre içinde bitireceklerine işaret eden Mutlu, gecikmeden son kaybı açıklama imkanı olacağına vurgu yaptı.

“İhbarın vuku bulduğu saat 19.45” 

Asansörün içinde inşaat malzemelerinin de olduğunun görüldüğünü kaydeden Mutlu, şöyle devam etti:

“Hem işçiler hem de bu malzemelerin asansörde oldukları net. Dolayısıyla bütün tahkikat, iş güvenliği açısından hangi kusurların olduğu, neden bu kazanın vuku bulduğu, bunun sorumluları, şüphesiz ki kamuoyumuza çok süratli bir şekilde, adli, idari makamlar tarafından açıklanacaktır. Biz de valilik olarak bunun yakın takipçisi olacağız. Şu bilgiyi de özellikle sordum; ‘Çalışma saatlerine uyulmuş mu?’ Çünkü bir hafta sonu, hafta sonunda bu çalışmanın saat kaça kadar devam etmesi gerektiği yönünde… Tabii evrak üzerinden net bir bilgiye henüz ulaşamamış olmakla birlikte, saat 19.00’da da bu çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu. Aldığım bilgi o ama itfaiyemize gelen ihbarın vuku bulduğu saat 19.45 olarak gözüküyor. Dolayısıyla iş saatinin çalışma saatinin dışına taşmış bir çalışmanın da olduğu, ilk değerlendirmemde görünen hususlardan bir tanesi.”

Mutlu, bütün noktaların incelenip değerlendirileceğini, kusur ve ihmali olan kim varsa adli ve idari olarak mutlaka ortaya çıkarılacağını bildirdi.

“Kurallara uymayan varsa bunun hesabını soracağız” 

Olay yerindeki çalışmaların ne kadar devam edeceği şeklindeki soru üzerine Vali Mutlu, itfaiye ekiplerinin arama-kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü ve çalışmaların bir saate kadar sona ermesinin beklendiğini dile getirdi.

İşçilerin mekanının cennet olmasını Allah’tan dileyen Mutlu, iş yerindeki tüm işçilere ve topluma başsağlığı dilediğini belirtti. Mutlu, acıların kayıpların, iş kazalarının yaşanmaması için iş güvenliği noktasında alınması gereken tedbirlere duyarlılığın daha üst seviyeye çıkarılması gerektiğinin son olayla görüldüğünü vurguladı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte bu tür olayların tekrar yaşanmaması için iş güvenliği açısından hangi tedbirlere ihtiyaç olduğunun mutlaka gözden geçirileceğini aktararak, “Esasen mevzuatta güvenlik tedbirleriyle ilgili bir eksiklik yoktur. Kurallar nettir, bellidir. Yeni kurallar koyacak değiliz ama bu kurallara uymayan varsa bunun hesabını soracağız” diye konuştu.

Öte yandan, olayın meydana geldiği inşaatın önünde toplanan bir grup, duruma tepki göstererek, slogan attı. Gruptan inşaata girmeye çalışan bazı kişiler, çevik kuvvet ekiplerince engellendi. Bu sırada gruptaki bazı kişiler, polise pet şişe attı.

Olay yerinde güvenlik önlemlerini arttıran polis ekiplerinin bölgedeki bekleyişi sürüyor.

İnşaatta tüm faaliyetler durduruldu

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Şişli’de asansörün düşmesi sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği inşaatta tüm faaliyetlerin durdurulduğunu bildirdi.

Torunlar GYO’dan “Acımız Büyük” başlığıyla yapılan açıklamada, eski Ali Sami Yen Stadyumu arazisi üzerinde devam eden inşaattaki kazanın nedenine ilişkin ayrıntıların henüz bilinmediği aktarıldı.

Kazayla ilgili adli soruşturmanın derhal başlatıldığı ve soruşturmanın yakından takip edileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurumumuzca olayın bütün yönleriyle araştırılması için gerekli teknik ekipler görevlendirilmiştir. Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilediğimiz işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin her türlü hakkı, hukuku tüm alt yüklenicilerde çalışanlar da dahil sorumluluğumuz ve güvencemiz altındadır. İnşaat ve tüm faaliyet durdurulmuştur. Bütün soruşturmalar tamamlandıktan ve güvenlik sistemleri defaatle gözden geçirildikten sonra, tekrar faaliyete geçilecektir.”

Konu hakkında bilgilendirme amaçlı saat 10.30’da basın toplantısı düzenleneceği bilgisi verilen açıklamada, konuyla ilgili iki saat aralıklarla gerekli bilgilendirmenin yapılacağı, gelişmelerin medya, kamuoyu ve işçilerin yakınlarına iletileceği belirtildi.

Şişli’deki şantiyede asansörün düşmesi sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili gözaltına alınan şüpheli sayısı 9’a yükseldi.

9 kişi gözaltında

Olayın ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, inşaatın sorumlusu olan 8 kişinin dün akşam gözaltına alınmasının ardından, 1 kişi daha yakalandı.

Gözaltına alınan 9 kişi, sabah saatlerinde Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Emniyet Müdürlüğünde gözaltında tutulan 9 kişinin halen ifadelerinin alındığı, işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

Kaynak : http://www.aa.com.tr/tr/turkiye/385039–sislide-asansor-kazasi

 • ANLchoco
 • avcilar-belediye
 • beyas
 • sultangazi
 • saglik_bakanligi-1_500x364-500x364
 • sadi-500x364
 • ytu
 • ugur-500x364
 • startv
 • SABAH-GAZETESI-500x364
 • olimpiyat
 • NTV-500x364
 • METRO-TURIZM-500x364
 • medicalpark_logo2
 • kizilay-500x364
 • IKEA-500x364
 • evkur-logo-500x364
 • dogus-logo-500x364
 • DHL-500x364
 • defacto-500x364
REFERANSLARIMIZ    
İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ...

DEVAMI
İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ve Güven...

DEVAMI
Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığ...

DEVAMI
HİZMETLERİMİZ


Teklif Al