Primark Danışmanlığı

Primark Belgesi

Primark Belgesi ‘nin ne olduğunu anlatmadan önce, Primark markasını biraz yakından tanıyalım. Merkezi İrlanda’da bulunan Primark, moda, güzellik, eş eşyaları vb gibi ürünleri uygun fiyatlar sunan ve uluslararası düzeyde perakende satış yapan bir markadır. İlk mağazasını 1969´da Penneys adıyla Dublin´de açan şirketin bugün Avrupa ve Amerika´da on iki ülkede 370´den fazla mağazası bulunuyor. Böylesine büyük bir şirket, dünyanın dört bir yanından tedarikçiler ile kısa veya uzun dönemli çalışmalar yürütmek zorundadır. Ve yine marka değerini koruyabilmek için de tedarikçilerini çok iyi belirlemesi ve bunun için belirli kurallar ve standartlar ortaya koyması gerekmektedir. Primark Belgesi ‘nin çıkış noktası da aslında tam olarak budur.

Primark, tedarik zincirinde yer alan bütün firmaların belirli konulardaki şartları sağlamasını istiyor. Bu konular tedarikçi firmalara, çalışma koşulları, iş yeri hakları, çalışan maaşları, çevresel konular, yasal mevzuatlar ve daha birçok alanda belirli zorunluluklar getiriyor. Bu şartları sağlayan firmalar da Primark Belgesi alarak Primark’ın tedarikçisi olmaya hak kazanabiliyor. Primark, ayrıca, tedarikçilerin faaliyet gösterdiği ülkelerdeki yerel kanunlara da uymasını istiyor. Ve eğer Primark Belgesi için belirlenen tedarikçi davranış kuralları, söz konusu ülkelerdeki yasalardan daha yüksek veya katı standartlar gerektiriyorsa, tedarikçiler bu kuralları referans almalıdır.

 

Primark Belgesi alarak dünyanın en büyük markalarından biri olan Primark’ın ürün veya hizmet tedarikçisi olmak istiyorsanız 13 maddelik şu kurallara uymanız gerekmektedir.

1.    Çalışma özgürlüğü


İşverenlerin zorla işçi çalıştırması ve bunu herhangi bir şekilde yasal mevzuatlara dayandırması yasaktır. Bir işletmede çalışan herkes, kendi hür iradesiyle çalışıyor olmalı ve istediği zaman işten ayrılabilme hakkına sahip olmalıdır.

2.    Örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme hakkı

Çalışanların tümü istediği sendikaya katılabilir ve kendi haklarının işveren karşısında savunulması için sendikaya yetki verebilir. İşveren de bu tür sendika faaliyetlerine ve işçilerin toplu iş sözleşmesi hakkına saygı göstermek zorundadır.

3.    Çalışma koşulları

Çalışma sahası ne olursa olsun (ofis, atölye, fabrika, depo vs); çalışma koşulları her zaman güvenli ve sağlıklı olmalıdır. Bu bağlamda, işveren çalışanlarına temiz, güvenli, sağlıklı ve çalışanların ihtiyaçlarını karşılayan bir ortam tesis etmek etmelidir.

4.    Çocuk işçiliği

Çocuk işçiliğinin her türlüsü yasaktır. Primark Belgesi almak isteyen şirketler, bu konuyla ilgili çalışma politikaları geliştirmelidir. Çocuk ve genç işçi çalıştırma konusunda bölgesel kanunlar ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerinden bireyi hangisi daha fazla koruyorsa o esas alınmalıdır.

5.    Çalışan Maaşları

Primark Belgesi almaya hak kazanan tedarikçi bir firma, çalışanlarına her zaman temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde maaş ödemesi yapmalıdır. Bunun yanında yine fazla mesai ücretleri de çalışanlara ödenmelidir.

6.    Çalışma saatleri

Çalışma saatleri yasalara uygun şekilde düzenlenmelidir. Bu bağlamda, standart çalışma süresinin haftalık 48 saati aşmamasına özen gösterilmelidir. Yine hafta sonu ve yıllık izin tarihleri de belirli standartlara göre belirlenmelidir.

7.    Ayrımcılık

İş yerindeki çalışmalarda, emeklilik ve terfi uygulamalarında, görev tanımlamalarında, işe alım ve işten çıkarmalarda vs çalışanlara hiçbir şekilde ayrımcılık yapılamaz. Bu bağlamda, çalışanların din, dil, ırk, cinsiyet, siyasi görüş ve sosyal sınıf gibi unsurlarına saygı gösterilmelidir.

8.    Sürekli istihdam

Primark Belgesi olan tedarikçilerin düzenli istihdama yönelik bir politikası olmalıdır. Bu bağlamda işverenler üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmelidir.

9.    Çalışanlara uygun muamelede bulunma

Çalışanların arasında hiçbir ayırım gözetmeksizin, fiziksel veya psikolojik şiddet, cinsel istismar, tehdit, taciz vb gibi durumların hepsi yasaktır.

10.    Çevre sorumluluğu

Primark Belgesi ‘nin en kapsamlı konularından biri ve çevredir. Tedarikçi firmalar çevre ile ilgili konulara azami özen göstermeli ve mevcut tüm yasalara ve yönetmeliklere uymalıdır. Bu bağlamda, çevre faaliyetlerinin hepsi yasal izinler çerçevesinde yürütülmelidir.

11.    Yasalar

Primark tedarikçisi her firma, faaliyet gösterdiği ülkede çalışma hayatını düzenleyen yasalara uymak zorundadır.

12.    Şikayet Prosedürü

Çalışanlar, işveren veya çalışma koşulları ile ilgili geri bildirimlerde bulunabilmeli ve şikayetlerini dile getirebilmelidir.

13.    Rüşvet ve Yolsuzluk

Primark Belgesi ‘nin en önemli ve kapsamlı konulardan biri de rüşvet ve yolsuzluk faaliyetlerinin her türlününü yasaklanmasıdır. Bu bağlamda tedarikçi firmalar, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele eden çalışma politikaları oluşturmalıdır.

Primark süreçleri ile ilgili eğitim, danışmanlık ve belgelendirme konularında Uzmaniş OSGB’ den her zaman destek alabilirsiniz.

 

 • ANLchoco
 • avcilar-belediye
 • beyas
 • sultangazi
 • saglik_bakanligi-1_500x364-500x364
 • sadi-500x364
 • ytu
 • ugur-500x364
 • startv
 • SABAH-GAZETESI-500x364
 • olimpiyat
 • NTV-500x364
 • METRO-TURIZM-500x364
 • medicalpark_logo2
 • kizilay-500x364
 • IKEA-500x364
 • evkur-logo-500x364
 • dogus-logo-500x364
 • DHL-500x364
 • defacto-500x364
REFERANSLARIMIZ    
İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı

İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ...

DEVAMI
İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi

İşyeri Hekimi Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığı ve Güven...

DEVAMI
Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli

Işyeri Sağlık Personeli Çalıştırma Yükümlülüğü İş Sağlığ...

DEVAMI
HİZMETLERİMİZ


Teklif Al